10 Σεπτεμβρίου 2020 αρχείο

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΌ

Aγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2020-2021 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου ως ακολούθως:

Οι μαθητές/-τριες θα προσέλθουν στο Σχολείο στις 11:00-11:15 π.μ. και θα περάσουν κατευθείαν στις αίθουσες, όπου θα γίνει μία σύντομη γνωριμία με τους εκπαιδευτικούς και η διανομή των βιβλίων.

Θα δοθεί επίσης σημείωμα με τα υλικά που θα χρειαστούν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Για τη μεταφορά των βιβλίων κρίνεται αναγκαίο τα παιδιά να έχουν μαζί τους σχολική τσάντα.

Οι μαθητές/-τριες είναι υποχρεωτικό να φορούν μάσκα (συνίσταται σε σακουλάκι να έχουν μία εφεδρική) και να έχουν μαζί τους ατομικό μπουκάλι με νερό.

Οι γονείς και κηδεμόνες δεν επιτρέπεται να εισέλθουν στην αυλή του Σχολείου.

Στις δυο εισόδους του προαυλίου και του διδακτηρίου θα βρίσκονται εκπαιδευτικοί, οι οποίοι θα ενημερώνουν και θα καθοδηγούν τους μαθητές για την εύρεση της τάξης τους.

Ο Αγιασμός θα αρχίσει στις 11:30 π.μ. στο προαύλιο του Σχολείου παρουσία αντιπροσωπείας εκπαιδευτικών του Σχολείου.

Στη συνέχεια ο ιερέας θα περάσει στο διδακτήριο και θα ευλογήσει τους μαθητές και την/τον εκπαιδευτικό κάθε τμήματος.

Στις 12 μ. θα αρχίσει η αποχώρηση των μαθητών/-τριών κατά τάξεις και τμήματα.

Οι μαθητές/τριες των μεγάλων τάξεων (Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄) θα εξέλθουν από την κεντρική είσοδο/έξοδο.

Οι μαθητές/-τριες των μικρών τάξεων (Α΄, Β΄. Γ΄) θα εξέλθουν από τη μεγάλη είσοδο/έξοδο.

Παρακαλούμε να βρίσκεστε στις εξόδους στις 12 μ. ακριβώς, ώστε να παραλάβετε τα παιδιά και να αποφευχθεί συνωστισμός.
Η διευθύντρια,

Μαρία Βλαχάκη